EN CZ

About the Laboratory

Laboratory of Archaeobotany and Palaeoecology (LAPE) is specialized research body of the university founded in September 2002 at the Faculty of Science, University of South Bohemia as part of the Department of Botany.

Research activity of laboratory members is targeted at the area of bioarchaeology and palaeoecology, namely archaeobotany, archaeozoology, but also other specializations dealing with interaction between humans and environment in history. Bachelor, magister and doctor theses namely in botany, zoology and environmental archaeology are developed within the laboratory. In the case of environmental archaeology, laboratory closely collaborates with the Institute of Archaeology, Faculty of Philosophy. LAPE comprises research in the Czech Republic as well as abroad. LAPE also offers services for other research bodies. Besides consultancy concerning natural sciences in archaeology LAPE provides analytical work in several areas of bioarchaeology. LAPE co-edits the international journal Interdisciplinaria Archaeologica, Natural Sciences in Archaeology (IANSA).

Přednáška Dott. Falavio Enei - Pyrgi a Castrum Novum: archeologie zaniklých antických měst pod vodou a na souši. 4.11.2015 od 19:30 Horká Vana, České Budějovice

Srdečně Vás zveme na přednášku Dott. Falavio Enei - Pyrgi a Castrum Novum: archeologie zaniklých antických měst pod vodou a na souši. Která se koná dne 4.11.2015 od 19:30 v kulturním klubu Horká Vana, Česká 222/7, České Budějovice.

Dále bude představen výzkum Jihočeské univerzity v Itálii a Škola interdisciplinárních studií.

Letní škola interdisciplinárních studií v Santa Severa

Nabízíme možnost zúčastnit se Letní školy interdisciplinárních studií v Santa Severa, ve střední Itálii. Škola se bude konat na archeologické lokalitě Castrum Novum (zaniklé římské město) na pobřeží Středozemního moře. Během kurzu se seznámíte s archeologickou a archeobotanickou praxí, budete pracovat v mezinárodním kolektivu pod vedením italských a francouzských docentů. Zároveň je připravena řada exkurzí na památky v okolí Říma.
Pro účastníky je zajištěno ubytování a doprava zdarma. Pokud Vás nabídka zaujala, pošlete nám Váš životopis, společně s motivačním dopisem na adresu papavercz@gmail.com.  V pondělí 25. května proběhnou v LAPE osobní pohovory se zájemci (přesná hodina bude upřesněna).

Lecture "Geomorphological Perspectives on Human-Environment Interactions Across Multiple Timescales" on May 15, 12:15, seminar room S2, FF, JCU.

We would like to invite you to a lecture "Geomorphological Perspectives on Human-Environment Interactions Across Multiple Timescales" on May 15, 12:15, seminar room S2, FF, JCU.
J. Michael Daniels is a geographer with research interests in geomorphology, late Quaternary environmental change, floodplain stratigraphy, paleohydrology, and soil-landscape analysis. His research examines how geomorphic systems respond to natural and anthropogenic environmental change over timescales ranging from decades to millennia. He is a visiting scholar at Ceska Zemedelska Universita  with support from U.S. National Science Foundation and U.S-Czech Republic Fulbright Commission.

IZRAEL: Archeologie, historie, příroda

Přednáška skupiny pracovníků Centra Papaver, která v březnu absolvovala stáž v Izraeli na univerzitě Bar Ilan v Ramat Gánu, se bude konat na tradičním místě na ARU FF JU ve čtvrtek 23. 4. 2015 v posluchárně S1. O čem přednáška bude? Většinu času jsme v Izraeli věnovali těm nejvýznamnějším archeologickým, historickým a přírodním památkám a přírodním lokalitám, jako jsou Jeruzalem, Jericho, křižácké hradům, lokalitám v Galilei nebo jeskyním v oblasti Mount Karmel. Tam, kde jsme mohli, jsme botanizovali a archeologizovali. Dojem ze země? Velmi pestrá, zastihli jsme ji v plném jarním květu. JB

Přednáška Adély Pokorné o archeobotanice Súdánu

Srdečně zveme na delší přednášku čtvrtečního semináře. Tentokrát bude přednášet členka Centra Papaver, Mgr. Adéla Pokorná. Pracovníci LAPE se před pár týdny vrátili z úspěšné expedice do severního Súdánu, takže výsledky terénního výzkumu budou velice čerstvé. Tématem je tradiční zemědělství. V Súdánu se ještě dnes lze setkat s tradičním způsobem života, který je jen mírně modifikovanou formou života v pravěku, starověku a středověku.

Where to find us?

Laboratory of Archaeobotany and Palaeoecology

  • Department of Botany
  • Faculty of Sciences,
  • University of South Bohemia
  •  
  • Na Zlaté stoce 3
  • 370 05 České Budějovice

 

Contact

+420 38 903 6306
+420 38 903 6308

© 2013 LAPE  |   Administration