EN CZ

About the Laboratory

Laboratory of Archaeobotany and Palaeoecology (LAPE) is specialized research body of the university founded in September 2002 at the Faculty of Science, University of South Bohemia as part of the Department of Botany.

Research activity of laboratory members is targeted at the area of bioarchaeology and palaeoecology, namely archaeobotany, archaeozoology, but also other specializations dealing with interaction between humans and environment in history. Bachelor, magister and doctor theses namely in botany, zoology and environmental archaeology are developed within the laboratory. In the case of environmental archaeology, laboratory closely collaborates with the Institute of Archaeology, Faculty of Philosophy. LAPE comprises research in the Czech Republic as well as abroad. LAPE also offers services for other research bodies. Besides consultancy concerning natural sciences in archaeology LAPE provides analytical work in several areas of bioarchaeology. LAPE co-edits the international journal Interdisciplinaria Archaeologica, Natural Sciences in Archaeology (IANSA).

Mgr. et Mgr. Kateřina Kodýdková

Pocházím z jihočeského města Písek. Zde jsem vystudovala i místní gymnázium. Díky zájmu o přírodu jsem započala v roce 2005 bakalářské studium na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Spojení zájmu o rostliny a historii mě vedlo k oboru archeobotanika a specializaci na analýzu rostlinných makrozbytků především z období vrcholného středověku a raného novověku. V roce 2009 jsem obhájila bakalářskou práci „Analýza rostlinných makrozbytků ze středověkých objektů v Chrudimi“ (školitel PhDr. Jaromír Beneš), která se pak rozrostla až do podoby práce magisterské, obhájené o tři roky později. Snad díky rodinným predispozicím jsem pak v roce 2013 úspěšně dokončila další magisterské studium - Učitelství biologie pro střední školy. Nyní se věnuji doktorskému studiu, jehož tématem je analýza rostlinných makrozbytků ze středověkých a raně novověkých odpadních jímek a studní z městských jader napříč Evropou. Svým zájmům jsem tak zůstala věrná a ještě jsem je rozšířila i do oboru zoologického díky mému bulteriéřímu parťákovi jménem Vitis.

Where to find us?

Laboratory of Archaeobotany and Palaeoecology

  • Department of Botany
  • Faculty of Sciences,
  • University of South Bohemia
  •  
  • Na Zlaté stoce 3
  • 370 05 České Budějovice

 

Contact

+420 38 903 6306
+420 38 903 6308

© 2013 LAPE  |   Administration