Zpráva z Letní archeologické školy Netolice

Letošní Letní archeologická škola probíhá již tradičně v Netolicích, které jsou starobylým centrem jižních Čech. Přemyslovský správní hrad zde byl založen již v průběhu 10. století a je od roku 2000 zkoumán moderními postupy archeologie. Hlavní atraktivitou je komplexní bioarcheologický výzkum pohřebiště v prostoru objeveného kostela sv. Jana Křtitele. Novinkou letošního běhu školy je spolupráce LAPE a členů Archeologického ústavu FF JU s nově vzniklým spolkem Archeopark Netolice s. o., který se stará o místní památku a její prezentaci veřejnosti. Studenti obou fakult Jihočeské univerzity se učí plánování terénních akcí, exkavační technika, logistiku, vedení dokumentace, zpracováním archeologického materiálu. Velký důraz je kladen na separaci ekofaktů – environmentálního materiálu z archeologických objektů a vrstev. V letošním běhu školy si studenti mohou vyzkoušet i rentgenový spektrometr a odběry vzorků pro geochemické analýzy.

Neméně atraktivní činnost se ale odehrává i v rožmberské oboře kolem Kratochvíle, kde archeologové a paleoekologové zkoumají zaniklý vodohospodářský systém. Všemi dostupnými technikami rekonstruují obraz a funkci krajinných prvků jedinečně dochovaného renesančního systému, jehož tvůrci se inspirovali italskou parkovou architekturou. Další činností v rámci letní školy je průzkum prostoru Linecké stezky, kde probíhá terénní dokumentace a vyhledávání dosud neznámých archeologických památek.

Jaromír Beneš
vedoucí Letní archeologické školy