Pyrgi a Castrum Novum 2014

Členové LAPE a katedry botaniky Přírodovědecké fakulty JU jsou již podruhé v italském Muzeu moře a starověké mořeplavby v Santa Seveře u Říma. Smyslem pobytu pod hlavičkou Centra Papaver, které sdružuje botaniky, archeobotaniky a archeology z Přírodovědecké a Filozofické fakulty Jihočeské univerzity, je prohloubit znalosti členů centra o středomořských civilizacích, zejména však o způsobech využívání užitkových i divokých rostlin. Stejně jako vloni máme k dispozici výplně objektů, které nalezl při svých výzkumech archeolog Flavio Enei. Vedle materiálů, pocházejících z podmořského výzkumu moře studujeme ve spolupráci s italským a francouzským týmem pozůstatky římského města Castrum Novum, které se nacházelo v severní části dnešního města Santa Marinella. Pozoruhodné na tomto sídlišti je jeho poloha podél starobylé římské silnice Via Aurelia, která se táhla od Říma podél mořského pobřeží až do Francie.  Ze zajímavých objektů, které vzorkujeme a studujeme, jmenujme do země zapuštěnou obří zásobnici z doby římské nebo amfory, nalezené na mořském dně. Součástí našeho pobytu jsou exkurze po kraji Lazio, které můžete sledovat na našem facebookovém profilu. (JB)

Klára Paclíková vzorkuje amforu z doby římské

Castrum Novum - Balneum (lázně). Zde taky vzorkujeme