Lecture "Geomorphological Perspectives on Human-Environment Interactions Across Multiple Timescales" on May 15, 12:15, seminar room S2, FF, JCU.

We would like to invite you to a lecture "Geomorphological Perspectives on Human-Environment Interactions Across Multiple Timescales" on May 15, 12:15, seminar room S2, FF, JCU.
J. Michael Daniels is a geographer with research interests in geomorphology, late Quaternary environmental change, floodplain stratigraphy, paleohydrology, and soil-landscape analysis. His research examines how geomorphic systems respond to natural and anthropogenic environmental change over timescales ranging from decades to millennia. He is a visiting scholar at Ceska Zemedelska Universita  with support from U.S. National Science Foundation and U.S-Czech Republic Fulbright Commission.